Чому на Хустщині закривають ощадкаси?

Поділитись

У селах на Хустщині закривають відділення «Ощадбанку». Минулого місяця такі відділення  закрили в кількох селах району. Наразі мешканці сіл, приміром Горінчева та Липчі, змушені їздити до Хуста, щоб отримати послуги банку. Насамперед від цього страждають люди пенсійного віку, які не мають змоги користуватися сучасними технологіями (мова про банкомати, які мають намір установити). Тож як мають отримувати виплати – пенсії та інші соціальні допомоги, якщо відділення закрито, та чому державна установа проти народу, з’ясовувала кореспондент «Нарцисової долини».

Як стало відомо, відділення закрили через неприбутковість для банку. Люди обурені такими діями. Приміром, у селі Липча минулого місяця теж оптимізували єдину ощадкасу, яка обслуговувала не лише жителів села, але й мешканців  сусідніх сіл. Відколи відділення закрили, люди змушені їхати до райценту, щоб скористуватися послугами банку.

– Шкода, що ощадкасу закрили. На щастя, хоч комунальні платежі зараз приймають на пошті, а за рештою послуг  треба їхати в Хуст, – зауважує пані Марія з Хустщини. – Ми збентежені. Це не тільки незручності, але й витрати на дорогу. А що вже говорити про пенсіонерів та немічних!

Більше пощастило жителям Драгова. Вони своїми підписами та заявами не дали закрити єдине відділення в їхньому селі.

Тож чому склалася така ситуація та що робити місцевим жителям, питаємо у екс-керівника Хустської районної філії «Ощадбанку» Василя Білича.

– Змінилася політика банку. Якщо раніше девізом було: «Ощадбанк» завжди поруч», то зараз банк віддаляється від людей.  У 2002 році я став керуючим «Ощадбанку», то він мав приміщення у Вишкові та орендував столики у приміщеннях «Укрпошти». Свого часу відділення хотіли закрити, тому що не було приміщень. Однак нам за 10 років вдалося зробити окремі сучасні приміщення майже в цілому районі. У 2004-2006 ми за власний кошт купили комп’ютери. Ба більше, деякі приміщення ми викупили і вони стали власністю банку. А зараз їх закривають, і це для мене незрозуміло.

На вашу думку, які могли бути причини? Чи справді відділення у селах стали неприбутковими?

– Це скоріше сплановані дії. До головного управління банку, що в Києві прийшли нові люди із «Приватбанку» і вони ці «приватівські» методи втілюють в життя. Тобто, закривають відділення, натомість поставлять банкомати. Але поки не поставили, то людям, особливо пенсіонерам доведеться витрачати кошти на проїзд до Хуста. Щодо неприбутковості, то правління «Ощадбанку» поставило на відділення норму витрат невиправдано велику. Тому така філія не може бути прибутковою, адже керівництво завчасно так зробило. За статистикою, у 2012 році наші філії були одними з кращих за економічними показниками. Люди робили вклади, і зараз роблять. Ощадкаси завжди були прибутковими. Відтак від закриття відділень ощадкаси страждають усі: сільський бюджет, який отримував із цього податок, люди  втрачають робочі місця, мешканці села, які змушені їздити в Хуст . Чому сільські ради не відстоюють інтереси громади та дозволили закрити у їхній місцевості такі відділення? Мені незрозуміло й те, де будуть зберігатися всі радянські зберкнижки зі старими вкладами. Для цього потрібен архів. Тому ніякого покращення для людей я не бачу. Банк виграє від цього, а людина, на жаль, ні.

У Хустській районній філії «Ощадбанку», куди звертаємося за коментарем,  нам повідомили, що найближчим часом користувачі платіжних карток зможуть отримувати готівкові гривні за допомогою банківських терміналів, які будуть розміщені у відповідних відділеннях поштового зв’язку. Таким чином мешканці населених пунктів, в яких буде припинена робота установ банку, в повному обсязі можуть отримувати увесь спектр необхідних послуг через відповідні установи «Укрпошти».

Анна Перец

Поділитись