Краєзнавчому музею Хуста – 55 років

Поділитись

У центральній частині міста Хуста розташований Хустський краєзнавчий музей. Заснований він у 1963 році як громадський історико-краєзнавчий музей першим директором Олексою Рущаком.

Враховуючи значимість діяльності музею особливо у справі збереження матеріальної та духовної спадщини Хустщини, Міністерство культури УРСР постановою від 10 травня 1967 року присвоїло Хустському історико-краєзнавчому музею звання «Народний музей».

Із року в рік зростала важливість музею як осередку культури міста, збільшувалася кількість експонатів. Усе це вимагало розширення його експозиційних площ. Було прийнято рішення про будівництво окремого приміщення для музею. Значна кількість коштів для будівництва була зібрана на суботниках, а також за рахунок добровільних внесків громадян міста.

У 1980 році народний музей був перетворений у Хустський відділ Закарпатського краєзнавчого музею. Відкриття нового приміщення музею відбулося 30 вересня 1981 р. У 1999 році Хустський відділ Закарпатського краєзнавчого музею передано до управління культури, молоді та спорту Хустської міської ради.

Сьогодні Хустський краєзнавчий музей знаходиться у сучасній триповерховій будівлі. Експозиція музею нараховує близько 2000 експонатів, значна частина яких є оригінальними. В залах музею можна побачити побутові речі, посуд, народний одяг, що характеризує самобутній розвиток нашого краю.

На території міста знаходяться і руїни Хустського замку XI-XII ст. У музеї зберігаються експонати, які свідчать про буремну історію замку. Найцікавіші з них – це статуетка богині Шакті та двох мавпочок, що належали монголо-татарам, які пройшли територією нашого краю у 1241 році, але Хустський замок після тривалої облоги взяти так і не змогли.

Також оригінальною є символічна карта Європи періоду Першої світової війни, на якій країни світу зображені у вигляді тварин. У 2004 році до святкування 65-річчя проголошення незалежності Карпатської України в музеї було відкрито зал «Карпатська Україна», оскільки наше місто у далекому 1939 році було столицею незалежної держави Карпатської України.

У музеї працюють наукові працівники, історики, знаючі фахівці, в. о. директора Прокопів Б. Л., наукові працівники Дорогій С. В., Петрусь В. В. та два доглядачі – Муржо О. М. та Охмат Л. М.

Про історію краєзнавчого музею п’ятикласники групи продовженого дня  Хустської ЗОШ №4 І-ІІІ ст. дізналися з екскурсії, яку провів науковий працівник, екскурсовод Петрусь Віталій Володимирович. Побувавши на екскурсії в музеї, учні збагатили себе знаннями з історію нашого краю.

Наталка Ковач

Поділитись