Увага! На Хустщині – спалах африканської чуми

Поділитись

зареєстрували випадки небезпечного вірусного захворювання тварин на території мисливських угідь Золотарева, Монастирця, Березова та Копашнева. Чотири зразки тканин загиблих тварин були відправлені до Київського державного науково-дослідного інституту лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, де діагноз підтвердився. Щоправда, вірус виявили лише у кабанів. Відтак, у районі запровадили протиепідемічні заходи, аби чума не поширювалася далі.

Хвороба страшна тим, що вона швидко переноситься. Варіантів багато. Де підхопили цю недугу та скільки диких свиней ще заражено, точно невідомо.

– Переносником хвороби може бути будь-хто, навіть птахи. Передається повітряно-крапельним шляхом. Ефективних засобів профілактики африканської чуми свиней на даний час не знайдено, лікувати тварин заборонено, — розповідає голова Хустської районної організації УТМР Василь Рошко. — 28 січня ми відстрелили 4 кабанів, відібрали проби біоматеріалу та надіслали на експертизу в Київ та Львів для підтвердження діагнозу. Проби виявилися позитивними.

Як зазначає Василь Іванович, депопуляризація кабанів продовжується. Проби повторно дадуть на лабораторні дослідження. У лісових угіддях, де виявили чуму, зараз карантин. Відповідно у цих населених пунктах робиться повторний обхід та іде роз’яснювальна робота серед населення, щоб унеможливити потрапляння у їхні господарства вірусу.

– Щодо статистичних даних, то минулого року при весняному обліку в нас були 104 особи кабанів без примноження. На сьогоднішній день маємо 22 голови, з яких потрібно знищити ще певну кількість, — додає пан Василь.

Чи є зареєстровані випадки чуми у домашніх тварин та як уберегти свиней від хвороби питаємо у начальника Хустського районного управління головного управління Держпродспоживслужби у Закарпатській області Івана Пекаря. За його словами, захистити свиней від вірусу можливо, якщо їх вчасно вакцинувати. Хоча й цей спосіб не стовідсотковий.

— Лікування від чуми свиней не існує. Тварин, у яких підтвердили наявність захворювання, відразу ж відправляють на забій. Однак є дієвий спосіб захиститися від класичної чуми свиней – вакцинація, яка дасть захист на 75%, — наголошує Іван Михайлович. – До речі, це перший випадок на Хустщині. Минулого року, восени, інформація про вірус не підтвердилася. Зараз, на жаль, маємо позитивні проби.

Іван Пекар також спростовує інформацію, що хворобу в ліси навмисно пустили з літака. Каже, що це міф, адже кабани міграційні тварини і не знати звідки вони принесли вірус. Інкубаційний період триває протягом 21 дня з моменту зараження.

Єдиний метод боротьби із чумою – це знищення усіх тварин до мінімуму. Опісля туші спалюють. Варто зазначити, що для людини африканська чума свиней — безпечна.

Анна Перец

Поділитись