Хустянам пояснили, яким чином проходитиме реформування галузі охорони здоров’я цього року

Поділитись

Про реформування у медицині мова йде давно. Таким чином людей готували заздалегідь, щоб воно не було для них, як сніг на голову посеред літа. Відтак, уже з січня цього року реформа вступила в дію. Запроваджують її поетапно. Спочатку вона торкнеться первинної ланки, яку представлять сімейні лікарі, дільничні педіатри та терапевти. Згодом, із 2019 року стартує реформа вторинного рівня.

Одним із ключових етапів є автономізація закладів первинної медичної допомоги (І квартал 2018 р.), початок прописної компанії (відповідно це ІІ квартал), запуск Національної служби здоров’я та початок фінансування закладів первинної медичної допомоги за новою моделлю припадає на ІІІ квартал цього року, додаткова можливість для закладів первинної медичної допомоги укласти контракти з Національною службою здоров’я (IV квартал).

Про основні механізми, а це автономізація, вибір медичної інформаційної системи, лікаря та власне про реформування первинної ланки розповідає очільник відділу охорони здоров’я Хустської РДА Віктор Бабич.

— Обов’язковою умовою для нас є перехід із бюджетної установи на комунальне некомерційне підприємство, оскільки лише комунальні заклади зможуть укладати договори з Національною службою здоров’я та отримувати пряме фінансування з державного бюджету. Як неприбуткові підприємства дані заклади не будуть платниками податку на прибуток і зможуть самостійно розпоряджатися отриманими коштами. На перехідний період (2018-2019 рр.) заклади будуть фінансуватися за обома системами – медичною субвенцією та виплатами за договорами з Національною службою здоров’я.

Опісля, за словами Віктора Васильовича,  вибір медичної інформаційної системи. Для того, щоб увійти в реформу, заклад первинної медичної допомоги має обрати МІС (модель електронної бази eHealth – системи) та підключитись до електронної системи охорони здоров’я. Пацієнти обиратимуть лікаря і будуть укладати з ним декларацію, після чого лікар реєструє пацієнта у системі. За ведення кожного пацієнта заклад буде отримувати кошти від Національної служби здоров’я.

Медики закликають населення вже зараз почати вибір сімейного лікаря, адже у ІІ кварталі 2018 року пацієнти будуть підписувати декларації з лікарями, яких оберуть.

— Пацієнт зможе обрати для себе будь-якого лікаря незалежно від місця реєстрації чи проживання. У цей же час розпочне роботу Національна служба здоров’я. Також буде розпочато роботу з підготовки переходу закладів спеціалізованого і стаціонарного лікування на нову модель фінансування, — каже Віктор Бабич.

Окрім цього, зміни торкнуться і роботи лікарень. У 2018 році лікарі первинної медичної допомоги, що ввійшли в реформу, почнуть кодувати діагнози пацієнтів по системі ІСРС – 2, яка використовується в 40 країнах світу. Лікарі первинної ланки почнуть опановувати роботу з електронними медичними системами. З переходом медичної практики на роботу з системою ІСРС – 2 значно зменшиться паперова медична звітність. Звіти генеруватимуться автоматично в електронній формі.

— Головним завданням для комунального закладу буде реорганізуватися в некомерційне некомунальне підприємство, обрати МІС та підключитись до електронної системи охорони здоров’я, отримати електронні цифрові підписи для закладу та лікарів, привести забезпечення закладу відповідно до табелю технічного оснащення, підписання з пацієнтами декларації про вибір лікаря первинної допомоги та укладання договору з Національною службою здоров’я.

Місцева влада повинна прийняти рішення для адміністративної та господарської автономії закладів охорони здоров’я, комп’ютеризувати та обладнати медичні заклади, які є майном громади. Також не менш важливим завданням для чиновників є запустити місцеві програми з охорони здоров’я для населення. Як це виглядатиме на практиці, побачимо вже незабаром.

Анна Перец

Поділитись