Як вибрати земельну ділянку для будівництва будинку

Поділитись

Напевно, зайве говорити, що місце розташування будинку (а, отже, і земельної ділянки під ним) повинно бути добре продумано. Перед тим, як починати досить дорогий і довгий у часі процес будівництва, варто розглянути ряд важливих моментів. 

Місцерозташування земельної ділянки 

— У межах міста або за його межами? Що важливіше для Вас — тиша або зручна інфраструктура?


— Віддаленість — як Ви будете добиратися до місця роботи? До друзів та рідних? За продуктами? Оцініть час і витрати на проїзд.
— Окремо або в закритому котеджному містечку. В останньому випадку оцініть свої можливості регулярно платити за охорону та інші послуги (газ, світло, вода, каналізація, парковка, вивіз сміття), а в першому — свої можливості організувати все це самостійно. Також варто врахувати, що в існуючому житловому масиві можуть виникнути вимоги до зовнішнього вигляду, висотності, колірному рішенню і певному розташуванню будинку. Їх підкаже детальний план забудови, який можна взяти в районному відділі архітектури та будівництва.


— Плани містобудівного розвитку території — оцініть для чого заплановано використання даної ділянки в майбутньому.
— Відстань до екологічно негативних об’єктів (заводів, звалищ, ТЕЦ, великих магістралей, тваринницьких комплексів). Оцініть, чи не проходять поруч газопроводи або кабелі. Їх наявність може стати непереборною перешкодою для будівництва.


— Відстань до джерел сильного шуму. Оцініть чи не знаходяться поруч розважальні заклади або великі виробничі підприємства і т.д.
— Чи достатньо місце привабливе з точки зору можливого майбутнього продажу.


Інфраструктура


— Що являє собою під’їзна дорога — грунт, підсипка, асфальт? Плани з її облаштування (за рахунок місцевого бюджету найближчим часом або ж Вам з сусідами доведеться зайнятися облаштуванням дороги самостійно)? Її ширина — чи зможе масивна техніка проїхати до Вашого дому (наприклад, будівельний кран), не кажучи вже про те, чи зможе Ваша машина роз’їхатися з машиною сусіда? Розчищається чи дорога взимку?
— Чи є поблизу газопровід, водопровід та каналізація? Як далеко від земельної ділянки? Скільки коштуватиме підключення до них? І чи можливо отримати на це дозвіл (що буває не завжди, на жаль)? Або прокладка цих комунікацій тільки планується (оцініть вартість таких робіт)?
— Наявність громадського транспорту? Навіть якщо ви звикли користуватися власним автомобілем, бувають найрізноманітніші ситуації, коли виникне необхідність у використанні громадського транспорту.
— Відстань до торгових центрів, магазинів продуктових і промислових товарів, підприємств послуг та громадського харчування, сільськогосподарських ринків?
— Місцева індустрія розваг — басейни, сауни, парки, ресторани, кінотеатри, спортивні майданчики?
— Наявність інфраструктури для дітей — садочки, дитячі майданчики, школи.


Цільове призначення земельної ділянки


— Яке цільове призначення має земельна ділянка?


Енергопостачання


— Яку кількість кіловат вам зможуть виділити у використання на законних підставах (можна дізнатися в місцевій адміністрації)? Чи буде цього достатньо для будинку (середня норма споживання заміського будинку площею 10 кв. м — 1 кВт) або вам доведеться бути готовим до витрат на отримання додаткової потужності, створення власної підстанції, а також продумати зниження енергоспоживання?


Можливість підтоплення, ґрунтові води


— Чи розташована ділянка в низині (або просто нижче рівня навколишніх земель)? Якщо так, Вам варто передбачити можливість підтоплення навесні після танення снігу або сильних дощів.
— Глибина залягання вод — отримаєте інформацію в регіональному проектному інституті чи організації інженерних вишукувань, постарайтеся отримати дозвіл викопати на цікавій Вам ділянці кілька неглибоких свердловин. При високому (близькому) рівні вод — значно збільшаться витрати на створення надійного фундаменту, гідроізоляції та дренажної системи, а від підвалів доведеться відмовитися зовсім, традиційна «вигрібна яма» буде швидко переповнюватися через відсутність відтоку. Також потрібно врахувати, що багато видів дерев не витримують близьких вод, і буде складно закласти сад. При занадто низькому (глибокому) рівні вод, а ще гірше — перешкоді у вигляді гранітних пластів, можливі труднощі з отриманням власної води (колодязь, свердловина).


Якість води


— Чи прийнятна якість води в даній місцевості (артезіанські свердловини, міський чи селищний водопроводи, сусідські колодязі)? Якщо неподалік від обраної Вами ділянки вже є пробурені свердловини або криниці, варто спробувати дізнатися у їх власників результати висновків СЕС на вміст хімічних та бактеріологічних домішок у воді, а також попросити трохи води, щоб простими методами самостійно оцінити якість води.


Каналізація


— За відсутності центральної каналізаційної системи Вам доведеться зайнятися створенням власної, локальної, в цьому випадку бажано заздалегідь, до початку будівництва, передбачити її тип (залежно від глибини залягання ґрунтових вод), місце розташування (площа дренажного поля може займати до 1-2 соток) і зручний під’їзд для асенізаційної машини.


Форма і розмір ділянки, орієнтація по сторонах світу


— Чи буде ділянка відповідати площі будинку (прийнято орієнтуватися на норму 1 сотка землі на 10 кв. м будинку)? Безумовно, дане співвідношення є дуже приблизними, проте не варто ним нехтувати — при істотному його порушенні ліквідність майбутньої нерухомості може виявитися нижче очікуваного рівня.


— Чи не завадить форма ділянки будівництва обраного Вами проекту? Слід пам’ятати, що відстані від меж ділянки до стін будинку повинні бути не менше 3 м (6,0 м — мінімальна відстань між стінами сусідських будинків з негорючих матеріалів).


— Чи вийде зорієнтувати будинок по сторонах світу — найбільші вікна на південь (ефективно з точки зору опалення та освітлення)?
— Який вигляд буде відкриватися в кожну сторону? Що буде видно сусідам?


Рельєф


— Чи готові ви нести додаткові витрати при будівництві будинку на рельєфі? Або навпаки — шукаєте саме нестандартне рішення?
— Як підняти (опустити) матеріали і техніку?
— Куди буде збиратися вода після дощу? Можливо, варто розглянути створення озер в цьому місці або підсипати ґрунт із спорудженням підпірної стінки.
— Як відвести воду з розташованих вище ділянок (за їх наявності)?


Якість і склад ґрунту


— Які ґрунти — наявність родючого шару і його глибина? Що під ним (від цього залежить тип фундаменту)? При мізерності ґрунту оцініть свої можливості по його завезенню (мінімальна товщина: під газон — 0,2 м, під кущі — 0,5 м, під дерева — 1 м).
— Кислотність, сіль — багато звичних садових рослини не виносять кислих або солоних ґрунтів.
Наявні споруди і насадження
— Чи будуть заважати будівництву старі споруди і насадження? Або навпаки — будинок, який пізніше піде під знос, можна використовувати як тимчасове житло, а частину старих, але здорових дерев залишити, включивши в садовий ансамбль?
— Чи можна зрізати наявні дерева, або навпаки — деякі повинні бути обов’язково збережені?
Наявність документів на землю та на будови (якщо є)
— Які документи на землю і наявні будови є у продавця (держакт, виписка з Державного земельного кадастру)? Якщо ділянка або об’єкти на ньому не зареєстровані, покупець піддає себе великим ризикам.
— Винесені чи межі ділянки в натуру (має право робити тільки компанія з сертифікованим землевпорядником)? В іншому випадку, різко зростає ймовірність майбутніх межових спорів або навіть втрати ділянки.

  За більш детальною консультацією звертайтесь до Хустського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою м. Хуст вул. Івана Франка, 6.

Поділитись