У місті над Тисою пройшов «День Бетлена», що об’єднує людей різних національностей (ФОТО)

Поділитись

Цієї неділі уже всьоме на центральній площі Хуста провели традиційний етнофестиваль на честь Габора Бетлена, князя Трансильванії та короля Угорщини. Відрадно, що з кожним роком «День Бетлена» набуває все більшої популярності не лише серед містян, але й гостей із різних куточків нашого краю.

Із історичних джерел відомо, що Габор Бетлен очолив Трансільванію 23 жовтня 1613 року. Всього за одне десятиліття йому вдалося підняти отриману у спадок країну до європейського рівня. До самої смерті – 1629 року – він не лише боровся за незалежність Трансільванії, а й дбав про культуру й освіту країни. За укладеною в 1622 році мирною угодою, сім угорських комітатів (Саболч, Сатмар, Угоча, Берег, Земплен, Боршод, Абауй), а також замки Токаю, Мукачева та Ечеда перейшли у власність князя.

Варто зазначити, що свято з кожним роком набуває більшої популярності. Спочатку  воно проходило скромно, біля краєзнавчого музею і про нього взагалі знали одиниці. Зараз його святкують із розмахом.

– Фест започаткований у 2013 році з нагоди 400-річчя від дня обрання Габора Бетлена князем і проходить  задля збереження історичних традицій.  Колись Хуст належав до угорського князівства, тому саме тут відбувається таке дійство, — ділиться з «Нарцисовою Долиною» співорганізатор фестивалю Йосип Козьма. —  Без сумніву, можна стверджувати, що нинішній фестиваль досяг своєї мети, адже зібрав чималу кількість гостей. Їхні усмішки для нас є найщирішим свідченням  успіху цього мистецького заходу.

Присутній на українсько-угорському святі  консул Угорщини в Берегові Томаш Гойготов зазначив, що це чудова нагода здійснити подорож у час, коли Габор Бетлен був князем Трансільванії, бо саме цей період називають «Золотою епохою».  Фестиваль не лише  вшановує пам`ять цієї історичної особи, але й віддає шану історії, духовній спадщині, яка об`єднує різні народи.

Розпочалися святкування відтворенням історичних подій 400-річної давності, коли Бетлен Габор став князем Трансільванії, яку на центральній сцені міста показали  члени спілки хранителів традицій села Шаланки та студенти Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці II. Далі зі сцени лунали два гімни – України та Угорщини, як свідчення добросусідських відносин двох народів. Відтак гостей розважали закарпатські народні ансамблі та колективи краю.

Паралельно з основною програмою свята діяли різні майстер-класи з рукоділля: вишивки, ткацтва, виготовлення мила, ляльок, ювелірних виробів, квітів із кукурудзяного листя, тощо. Діяв і ярмарок, де можна було дегустувати страви та різноманітні напої.

Кухарки люб’язно частували присутніх на дійстві різними наїдками . Вікторія Вареді  поділилася з нами трансільванським рецептом колача, без  якого не обходиться жодне застілля. За словами жінки, замішують дріжджове тісто, випікають на вогні, а потім  присипають корицею та арахісом. Бажаючих спробувати таку угорську випічку було багато.

Тривав захід до пізньої ночі, а завершився виступом угорського метал-гурту AWS.

Анна Перец

Поділитись