Що то за «формула Штайнмаєра»?

Поділитись

Вся Україна протягом останніх днів жваво обговорює фразу «формула Штайнмаєра». Що воно таке, звідки пішло і з «чим його їдять» спробувала розібратися «Нарцисова Долина».

Ще на початку вересня тема окупованих територій та війни на Донбасі зазвучала по-новому. Стало зрозуміло, що президент Володимир Зеленський серйозно розглядає можливість підтримати так звану «формулу Штайнмаєра» як можливий шлях до поновлення переговорів із Росією щодо війни, яка з 2014 року забрала на сході України життя понад 13 тисяч людей. Хто такий Штайнмаєр ?

Франк-Вальтер Штайнмаєр, нинішній президент Німеччини, а у 2016 році був міністром закордонних справ цієї країни і делегатом у тристоронній групі з вирішення конфлікту на Донбасі. У той рік головування Німеччини в ОБСЄ також і чинний голова цієї організації, в намаганні знайти вихід із глухого кута запропонував деякий компроміс.

Конкретно «формула Штайнмаєра» передбачає запровадження  «особливого статусу» для окупованих територій не після того, як місцеві вибори, проведені там за українським законодавством, будуть визнані як проведені належним чином, як прагнув Київ, а відразу ж після закінчення голосування, але на тимчасовій основі, а після визнання виборів — законними вже й на постійній.

Ця формула пролунала усно, але не була конкретно викладена на папері аж до останніх днів, коли її формулювання узгодили й 1 жовтня підписали представники ОБСЄ, України і Росії, а також, як представники окупованих територій Донецької і Луганської областей, і чільні діячі угруповань «ДНР» і «ЛНР».

Визнавши, що «формула Штайнмаєра» стала для української громадськості джерелом напруженості, Зеленський заявив, що хоче пояснити її суть. Він розповів, що цим підписанням Україна погодилася провести місцеві вибори на Донбасі, але тільки за українським законодавством і лише після відведення військ та за умови відновлення Україною контролю над державним кордоном. Такі слова, щоправда, теж залишають широке поле для тлумачень і незгод навколо послідовності кроків, на які має піти кожна сторона.

«Це означає, що ніяких виборів під дулами кулеметів не буде й не може бути, – сказав Зеленський, вочевидь намагаючись заперечити твердження, що він поступився перед вимогами Росії. – Ми ніколи з вами не підемо на те, щоб проводити вибори, якщо там є військові».

За його словами, невдовзі парламент має взятися за новий закон про «особливий статус» Донбасу, тобто тимчасовий закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, і в його формулюваннях не буде перейдено жодної «червоної лінії». «Саме тому немає й не буде ніколи ніякої капітуляції», – додав він.

Зеленський також заявив: «Кордон має бути наш, а взаємне погодження «формули Штайнмаєра» означає, що було усунуто останні перепони на шляху до проведення саміту «нормандської четвірки». Нагадаємо, що на цьому саміті Зеленський зустрінеться з  президентом Росії Володимиром Путіним, канцлером Німеччини Анґелою Меркель і президентом Франції Емманюель Макроном. Цей саміт може стати ключем до миру. Дата його проведення, що має стати першою зустріччю Зеленського з Путіним, вважає він, може стати відома найближчим часом.

У свою чергу речник Путіна Дмитро Пєсков заявив журналістам 2 жовтня, що схвалення Києвом «формули Штайнмаєра» – «позитивний факт». «Зараз хочеться сподіватися на те, що ми й далі підемо шляхом реалізації мінських домовленостей, бо це єдиний можливий спосіб для врегулювання українського конфлікту на південному сході цієї країни», – додав він традиційною кремлівською лексикою, в якій агресія Росії проти України називається «українським» чи «внутрішньо українським конфліктом»

Частина українських ветеранів цієї війни й опозиційних політичних партій, а також деякі групи громадянського суспільства й українські ультранаціоналісти виступили проти «формули Штайнмаєра» і загалом проти будь-якої мирної домовленості, що буде на користь Росії. 17 вересня вони оприлюднили заклик до Зеленського, в якому визначили «червоні лінії», що, переконані вони, не можуть бути перетнуті в переговорах із Росією про закінчення війни.

Варто сказати, що чимало з цих критиків – прихильники колишнього президента Петра Порошенка, який наголошує, що навіть найменша поступка Росії буде означати капітуляцію.

Поділитись