Валерій Лунченко розповів про початок роботи ВРУ дев’ятого скликання

Поділитись

Як і передбачалося 29 серпня відбулося урочисте відкриття роботи Верховної Ради України 9-го скликання. ЦВК зареєструвала 423 народних депутатів, обраних 21 липня 2019 року, з яких 422 на першому засіданні урочисто прийняли присягу служити народові України. І починаючи з 13-ї години оперативно виконувалися послідовні дії на перший робочий пленарний день.

Згідно із затвердженим порядком денним оголосили про завершення повноважень депутатів попереднього скликання, а Володимир Гройсман зробив заяву про складання повноважень діючого складу Уряду.

Далі затвердили фракції і групи парламенту. Їх в чинному парламенті зараз шість, а саме фракції: «Слуга народу» – 254 народних депутати; Політичної партії «Опозиційна платформа за життя» – 44 ; «Батьківщина» – 25 ; Політичної партії «Європейська солідарність» – 27 ; Політичної партій «Голос» – 17 і депутатська група «За майбутнє» – 23 народних обранця. Ну і 33 особи із загального числа депутатів залишилися позафракційними.

Коаліція не утворювалася, оскільки парламентська більшість у «Слуги народу» – ця фракція має права парламентської монокоаліції.

Як складеться співіснування коаліції та решти фракцій і груп покаже час, але вже ясно, що суттєвого впливу на прийняття рішень теперішня опозиція зовсім не має, окрім тих питань, де буде необхідною так звана конституційна більшість, тобто дві третини від загальної чисельності Верховної Ради, а це – 300 плюс один голос.

Одразу зазначу, що у цей перший день роботи вдалося розглянути всі питання порядку денного, а це понад два десятки, і працювали депутати до другої години ночі. Зрозуміло, що жодного не результативного голосування в цей день не було.

Було обрано керівництво Верховної Ради. Головою став, як і очікувалося, Дмитро Разумков, чинний голова політичної партії «Слуга народу», першим віце-спікером обрали Руслана Стефанчука з цієї ж фракції і віце-спікером Олену Кондратюк від «Батьківщини».

З позачерговим Посланням про внутрішнє і зовнішнє становище України виступив Президент України Володимир Зеленський. Дуже коротко і лаконічно, з лейтмотивом, що у цього складу парламенту є один рік для доведення, що він впорається із обіцянками і завданнями, які від нього очікує народ.

Більшістю, у 290 голосів, обраний Прем’єр-Міністр України Гончарук О.В., далі Міністр оборони – Загороднюк А.П., Міністр закордонних справ – Пристайко В.В. Голова Служби безпеки Баканов І.Г., за кожного з них зал віддав понад 300 голосів. Це означає, що керівники із сфери відповідальності Президента України були підтримані не лише правлячою партією, за них голосувала і частина опозиції, висловлюючи таким чином авансом довіру, що ці особи зуміють правильно повести свою роботу. А головне з користю для країни.

Після годинної технічної перерви також чітко і оперативно були призначені міністри, кандидатури яких вніс вже чинний голова Уряду. Це нові обличчя на таких високих посадах, із колишніх міністрів залишилися на посадах Аваков А.Б. в Міністерстві внутрішніх справ і Маркарова О.С – у Міністерстві фінансів. Це для багатьох оглядачів стало певною несподіванкою, адже очікування були напрочуд різні.

Виходить, що ці особи заслуговують на особливу повагу, продемонстровану новою владою країни, виходить, що їх робота була справною. Таке не часто трапляється, коли на виборах перемагає нова політична сила, якій зазвичай зручно у всіх негараздах звинувачувати попередників. Для нас це вже стало дуже звичним, а тут будь ласка – попередники, які є по суті політичними діячами, зберегли свої високі посади.

Що торкається структури Уряду, а вона зазнала певних змін, це питання окреме і присвячу в майбутньому цьому окремий аналіз і розгляд, думаю це варто зробити. Теж саме торкається і затвердженого окремою постановою переліку, кількісного складу і предметів відання комітетів Верховної Ради, де також відбулися непоодинокі зміни.

Вже пізно ввечері о 23-й годині був звільнений чинний Генеральний Прокурор, замість якого призначено Руслана Рябошапку.

Ну і саме головне, як на мене, парламент реанімував питання про зняття депутатської недоторканості, що було розпочате в попередньому скликанні, але якось загальмувалося.

Процедура змін до Конституції України відновилася по цьому питанню і цей матеріал я свідомо притримав до 3 вересня, коли розпочалася нова сесія і вже конституційною більшістю потрібно було остаточно ухвалювати зміни.

І це сталося: 373 голосами зала ухвалила зняття з народних депутатів недоторканості і це буде зафіксовано в новій редакції відповідних статей Конституції.

З початку наступного року ці зміни стануть чинними і вже ніхто з депутатів не сховається від переслідування, якщо вчинив кримінальний злочин.

Цю обіцянку, яку проголошували майже всі кандидати у своїх передвиборчих програмах багато років поспіль про рівність всіх перед законом, нарешті виконано. Країна в очікуванні наступних сильних кроків.

Поділитись