Обережно, кліщі!

Поділитись

 З настанням тепла збільшується ризик зараження Лайм-бореліозом, яким можна захворіти внаслідок укусу зараженими кліщами під час відвідування лісів і лісопаркових зон, носіння відкритого одягу під час прогулянок, пікніків у необладнаних «диких» місцях. На Хустщині щорічно реєструються випадки захворювання хворобою Лайма.  

Зокрема, для Закарпатської області характерною хворобою, яка переноситься кліщами є Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз). Інкубаційний період після укусу в середньому 10-14 днів. Можлива поява почервоніння округлої форми на шкірі навколо місця укусу, яке через деякий час проходить. Але ця хвороба є небезпечна тим, що через декілька місяців можливе ураження внутрішніх органів, опорно-рухового апарату, нервової і серцево-судинної систем,  які не виліковуються і супроводжують людину протягом усього життя.

Андріана Томишин своєчасно звернулася до лікаря, коли побачила у сина на тілі кліща. Де його підхопив, жінка не знає.

– Як побачила, що у сина на руці кліш, то зразу його витягла. Через кілька днів на місці побачила почервоніння, яке згодом стало збільшуватися і стало схоже на кільце, — зазначає пані Андріана. – Звернулися до лікаря, здали відповідні аналізи. Синові поставили діагноз – хвороба Лайма. Далі – лікування у стаціонарі. На щастя, ускладнень не зазнали.

І такі випадки не поодинокі. На  Закарпатті від початку року зареєстрували вже майже сотню випадків укусів кліщів, 4 з яких у Хустському районі. На хворобу Лайма захворіло 8 осіб,  з них на Хустщині постраждала дитина, яку кліщ укусив на подвір’ї власного будинку. Такі дані оприлюднює лікар-інфекціоніст Хустської райполіклініки Тетяна Бойко.

–  Пік активності кліщів припадає на квітень-травень і липень-серпень. Але укуси кліщів трапляються і в інші місяці, оскільки ці створіння з’являються вже за температури +8, — розповідає Тетяна Любомирівна. – Вони живуть переважно у високій, сухій траві та кущах і не здатні стрибати та є переносниками небезпечних вірусних, бактеріальних, паразитарних хвороб.

Чи можна  вберегтися від кліщів? Так, якщо дотримуватись таких правил, які значно знизять ризики:

  1. Прикривайте шкіру одягом. Штани заправляйте в шкарпетки. Обов’язково одягніть панамку, кепку тощо.
  2. Одягайте одяг світлих однотонних кольорів: так кліщів буде легше помітити.
  3. Збризніть одяг засобом, який відлякує комах(репелентом).
  4. Намагайтесь ходити лише стежками там, де це можливо.
  5. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе, дітей, тварин. Щоб виявити кліщів, особливо ретельно обстежуйте волосисті ділянки тіла.
  6. Перевірте речі, які зняли із себе та принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).
  7. Якщо вже виявили на тілі кліща, який присмоктався, то для його видалення краще звернутись до медичного закладу, оскільки при самостійному видаленні можливе пошкодження самого кліща та залишок його члеників в шкірі, що може призвести до інфікування людини однією з хвороб, які переносять кліщі.

Кліща не потрібно відносити до лабораторії, оскільки цей метод діагностики не є ефективним та точним. Ви лиш втратите час та гроші.

Адже інфіковані кліщі не означають, що інфікувались і ви, а неінфіковані кліщі ще не означають, що здорові ви.

– Своєчасне звернення до лікаря зменшує ризик захворювання на хворобу Лайма. Якщо ж ви вже захворіли, то своєчасне обстеження та лікування вбереже вас від переходу захворювання в хронічну форму, яку вилікувати практично неможливо, – резюмувала Тетяна Бойко.

Анна Перец

Поділитись