З 20 травня за оплату компослуг із запізненням доведеться сплатити пеню

Поділитись

Уже з травня цього року діятиме новий закон, згідно з яким підприємства, які надають комунальні послуги, можуть нараховувати пеню, якщо споживач не вчасно сплатить рахункиРахувати будуть із 20-го числа за кожен день прострочення. Як працюватиме цей механізм, з’ясовувала «Нарцисова Долина».

Розмір пені невеликий — лише 0,01% боргу. Наприклад, якщо сім’я платить у середньому 1500 грн. за комуналку в місяць і прострочила платіж на 90 днів, сума боргу збільшиться приблизно на 27 грн.

Максимальний розмір пені, згідно з документом, не може перевищувати 100% боргу. А окрім основних тарифів, з’явиться ще й абонентська плата.

Щодо самого закону “Про житлово-комунальні послуги”, то його прийняли ще торік, але вступає у дію він у травні 2019-го. Спочатку передбачалося, що вже з 1 січня українці житимуть за новими правилами. Однак влітку Верховна Рада це рішення переглянула та відстрочила. Відтак, згідно з постановою доведеться платити пеню за прострочення платежів,введуть абонплату на комуналку,зобов’яжуть пускати в квартиру комунальників,дозволять відключати комунальні послуги за борги, комунальники платитимуть штраф за відключення послуг без причини.

Виходить, що закон захищає надавачів послуг від недобросовісних платників. «Нарцисова Долина» розпитувала хустян про їх ставлення до такого нововведення. Серед опитаних є ті, які взагалі не чули про штрафи, а ті, хто знає,  – обурені. Приміром, пані Марія пояснює, що з пенсії 1500 гривень усю суму за газ заплатити не може.

– Минулого місяця мені прийшла платіжка за блакитне паливо 2400 грн. та 300 гривень за світло. З цього за електроенергію заплатила повну суму, а за газ лише 1000 гривень. Добре, що сини допомагають, — скаржиться жінка.

А от іншу хустянку не влаштовує якість газу. Висновок зробила за власними спостереженнями. «Ми користуємося лише однією газовою плитою, бо топимо дровами, і якщо минулого року ми споживали 12-15 куб.м., то зараз – 30 куб.м. Кількість членів сім’ї не збільшилася, їжу готуємо так, як завжди. Але приготування страв триває довше, ніж зазвичай. Висновок один: якість газу погана».

В одному з підприємств, яке надає одну з цих послуг, воліють мовчати, адже повноваження зверху ще не надходило, то й вони нічого не запроваджують.

Тож як працюватиме цей механізм і чи взагалі зніматимуть пеню (хоч законом уже все передбачено), питання поки відкрите.

Анна Перец

Поділитись